Regeneracja narzędzi do drewna z ostrzami DIA

2022-12-30
Kiedy narzędzia PCD nazywane potocznie DIA ulegają zużyciu z powodu uszkodzenia ostrza/płytki DIA istnieje efektywna metoda ich regeneracji. Alternatywą jest ponowne przylutowanie nowych płytek DIA.

Frez wstępny do okleiniarki - ostrzenieRegeneracja narzędzi do drewna z ostrzami DIA (PCD)

Czy warto regenerować frezy DIA do drewna?

Narzędzia diamentowe do obróbki drewna z ostrzami DIA inaczej PCD są znacznie droższe w porównaniu z narzędziami wykonanymi z węglika spiekanego czy stali szybkotnącej stali (HSS).
W związku z tym, wyrzucanie ich po uszkodzeniu płytek nie jest ekonomiczne. Alternatywą jest ponowne przylutowanie nowych ostrzy PCD czyli DIA do istniejących korpusów, co pozwala na efektywne wykorzystanie frezów diamentowych do obróbki drewna i płyty laminowanej.

Kiedy regenerować frezy DIA do drewna?

Kiedy narzędzia PCD (Polycrystalline Diamond) nazywane potocznie DIA ulegają zużyciu i nie nadają się już do kolejnego ostrzenia, z powodu uszkodzenia ostrza/płytki DIA istnieje efektywna metoda ich regeneracji.

Proces regeneracji frezów DIA do płyty laminowanej i drewna

Proces regeneracji narzędzi PCD/DIA obejmuje kilka kroków:

  1. Przygotowanie płytek DIA do lutowania

  2. Przygotowanie płytek DIA/PCD polega na wycięciu z dużego dysku DIA odpowiedniego kształtu płytki. Płytka na ostrze skrawające jest wycinana z odpowiednim zapasem w porównaniu do regenerowanego ostrza.
    Do tego zadania używa się lasera lub wycinarki drutowej EDM, co pozwala na precyzyjne dopasowanie ich do żądanych rozmiarów.
  3. Proces lutowania ostrzy

    Proces lutowania polega na połączeniu płytki DIA z korpusem narzędzia za pomocą specjalnego lutu trójwarstwowego. Taki lut jest drogi ponieważ składa się z trzech warstw: srebro-miedź-srebro. Sam proces lutowania jest dość wymagający ponieważ przebiega w ściśle określonych warunkach technologicznych. Najważniejsza z nich jest osiągnięcie temperatury w miejscu lutowania ok. 800℃.
    W tym celu wykorzystuje się lutowanie indukcyjne, które łączą regenerowane płytki DIA/PCD z korpusami frezów diamentowych do płyty laminowanej lub drewna.
  4. Czyszczenie narzędzi po lutowaniu

    Po operacji lutowania w miejscu łączenia korpusu narzędzia i ostrza DIA powstaje nagar z pasty lutowniczej i resztek łutu. Dlatego należy go usunąć. Najlepszą metodą jest piaskowanie za pomocą specjalnego przyjaznego dla płytki PCD/DIA ścierniwa.
  5. Ostrzenie frezów DIA/PCD

    Ostrzenie frezów, pił DIA do płyt laminowanych jest skomplikowanym procesem polegającym na elektroerozyjnym usunięciem nadmiaru diamentu i podpierającej go płytki widiowej. Do tego celu stosuje się specjalistyczne ostrzałki narzędziowe z elektrodami rotacyjnymi lub drutowymi, aby uzyskać doskonałą precyzję krawędzi skrawających i odpowiednich kątów skrawania w narzędziach do obróbki drewna.
  6. Kontrola jakości i pakowanie

    Po dokładnym i rygorystycznym pomiarze wymiarów narzędzia są starannie pakowane, gwarantując ich bezpieczeństwo w transporcie.
  7. Korzyści z regeneracji frezów do drewna

    Regeneracja narzędzi PCD/DIA pozwala na uzyskanie narzędzi o właściwościach identycznych jak nowe, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów nawet o 50-60%.

Podsumowanie

Wykonujemy pełny serwis narzędzi diamentowych do obróbki drewna i płyty laminowanej obejmujący ich regenerację i ostrzenie.

  • frezy nasadzane
  • piły i podcinaki do pilarek
  • frezy wstępne do okleiniarek
  • rozdrabniacze do linii produkcyjnych
  • frezy trzpieniowe proste i profilowe do CNC
  • zestawy narzędzi do produkcji parkietu warstwowego

Zobacz również: